دفتر توسعه فناوری و ارتباط با صنعت و کارآفرینی

semnan

شما اینجا هستید

نسخه مناسب چاپ

رویــــایــــت را آزاد انـــتخـــــاب کــــــن

میدان ارگ سمنان

سردرب دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان      سردرب دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان

سمنان شهری زیبا در حاشه کویر مرکزی ایران، مهد اخلاق، فرهنگ و دانش. شهری با شاخص آموزش عالی و وجود 28 مرکز آموزش عالی و دانشگاه در این شهر سمنان را به عنوان یکی از مهمترین مراکز دانشگاهی کشور مطرح ساخته است.

دانشگاه آزاد اسلامی سمنان، به عنوان یکی از مراکز دانشگاهی شهرستان سمنان در حاشیه آزاد راه تهران – مشهد و در مسیر جاده دامغان واقع شده است. مجتمعی 61 هکتاری و در مجاورت دانشگاه‌های سمنان و علوم پزشکی. یکی از قطب‌های مهم تحصیلات تکمیلی در استان سمنان در شاخه‌های علوم فنی و مهندسی و علوم انسانی. این دانشگاه با دارا بودن درجه جامع توانسته خود را در میان واحد‌های استان به عنوان یک واحد مهم در این رشته‌ها معرفی نماید.

از شاخصه‌های برجسته دانشگاه آزاد اسلامی سمنان در حوزه پژوهش و فناوری می‌توان به وجود دو مرکز تحقیقات با عناوین ژئوتکنیک لرزه‌ای و مرکز تحقیقات انرژی و توسعه پایدار که دومی در ابتدای سال جاری افتتاح و به بهره‌برداری رسید و یک مرکز رشد واحدهای فناور با عنوان مرکز رشد دکتر حسابی اشاره کرد. همچنین اقدام برای ایجاد شهرک‌های دانش بنیان طرح شفا و طرح سامانه آزمایشگاه‌های همکار دانشگاه آزاد اسلامی(ساها)، دارا بودن تجهیزات و امکانات پیشرفته کارگاهی و آزمایشگاهی، یک لابراتوار مجهز و چندین سایت کامپیوتر از جمله دیگر شاخص‌های حوزه پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامی سمنان محسوب می‌شود.

در حوزه دانشجویی و فرهنگی ایجاد طرح ماندگار فرهنگی مسجد فاطمه زهرا(س) در جوار مزار شهیدان گمنام در این واحد دانشگاهی، به عنوان نقطه ثقل فعالیت‌های فرهنگی می‌تواند شاخصه مهم واحد مرکز استان به شمار آورد. همچنین تلاش برای شناسایی، معرفی و تقدیر از چهره‌های ماندگار و اندیشمندان سمنانی همچون پروفسور اعوانی گوشه‌ای از نگاه ویژه دانشگاه به مسائل فرهنگی است. چهار خوابگاه دانشجویی، یک مجموعه ورزشی سرپوشیده 6400 متر مربعی بسیار فاخر، سلف سرویس مکانیزه، کتابفروشی و بوفه های دانشجویی از دیگر مراکزی است که در حال حاضر خدمات رفاهی را به دانشجویان این دانشگاه ارائه می‌دهند.

مزار شهدای گمنام و مسجد فاطمه الزهرا دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان       مسجد فاطمه الزهرا دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان        

در حوزه عمرانی با تکمیل پروژه‌های آمفی‌تاتر و کتابخانه و همچنین یک ساختمان آموزشی که هر کدام بالای 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارند، نیاز دانشگاه در این حوزه برآورده می‌شود. ساختمان‌های اداری، دانشکده های علوم انسانی و فنی و مهندسی، مجموعه کارگاهی، سالن امتحانات، مجموعه ورزشی، مسجد حضرت فاطمه زهرا(س) و مهمانسرای مجهز در کنار دو ساختمان نیمه ساز که مراحل انتهایی ساخت را پشت سر می گذارند مجموعه عمرانی این دانشگاه را تشکیل می‌دهد.

در خاتمه ذکر این نکته مهم است که دانشگاه آزاد اسلامی سمنان به منظور تحقق ماموریت جدید دانشگاه در تامین 30 درصد منابع مالی از محل غیر از شهریه دانشجو که بدون شک در بلند مدت منجر به ارائه خدمات رفاهی بهتر و همچنین جلوگیری از افزایش شهریه خواهد شد،  اخذ مجوز تاسیس دو شرکت دانش بنیان را در دستور کار قرار داده و در این مسیر تلاش دارد تا در کمترین زمان به استاندارد‌های لازم در حوزه‌ تحصیلات تکمیلی دست یابد و خود را به عنوان یک برند آموزش عالی در این حوزه در کشور معرفی نماید.

آموزش ماموریت اصلی دانشگاه آزاد اسلامی

مهمترین ماموریت و رسالت دانشگاه را باید مقوله آموزش نام برد. رسالت اصلی و پایان‌ناپذیر دانشگاه در تربیت نسل آینده ساز ایران اسلامی که همواره توجه به دو مقوله کمیت و کیفیت در آن مورد تاکید دولتمردان نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده است.

دانشگاه آزاد اسلامی امروز به درجه ای از گسترش و توسعه در حوزه آموزش دست‌یافته است که به جرات می توان از آن به عنوان بزرگترین دانشگاه حضوری جهان یاد کرد. دانشگاه آزاد اسلامی سمنان در این خصوص تلاش کرده تا با توسعه کمی و کیفی در حوزه آموزش به ویژه در حوزه تحصیلات تکمیلی خود را به عنوان قطب تحصیلات تکمیلی در استان و کشور مطرح نماید. این دانشگاه با توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیایی شهرستان سمنان اهتمام خود را به گسترش رشته‌های فنی و مهندسی  گذاشته است. وجود رشته های تحصیلی بین رشته‌ای از دیگر امتیازات این واحد دانشگاهی به شمار می‌آید که امکان تحصیل علم کاربردی را برای تشنگان کار و تحصیل در این دانشگاه فراهم می کند.

هم اکنون این واحد دانشگاهی با دارا بودن چهار دانشکده و نزدیک به 6800 دانشجو در 133رشته تحصیلی فعال می باشد که 40 درصد از این دانشجویان را دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی تشکیل می‌دهند.

دانشگاه آزاد اسلامی سمنان در حوزه معاونت آموزشی در حال حاضر دارای 21رشته در مقطع دکترای تخصصی و 50رشته کارشناسی ارشد می‌باشد که از این حیث در استان یکی از بهترین واحد‌های دانشگاهی در حوزه تحصیلات تکمیلی محسوب می‌شود. 18رشته در مقطع کاردانی، 29 رشته در مقطع کارشناسی پیوسته و 15رشته در مقطع کارشناسی ناپیوسته مجموع رشته‌های دانشگاهی واحد سمنان را تشکیل می‌دهد.

دانشگاه آزاد اسلامی سمنان دستیابی به استاندارد‌های نسبت استاد به دانشجو را که در حال حاضر در این واحد دانشگاهی یک به 35 است به عنوان مهمترین هدف در سال 95 در نظر گرفته است.

برخی از امتیازات اموزشی این مجموعه دانشگاهی برای دانشجویان عبارت است از:

۱)وجود کادر هیأت علمی مجرب برای تمامی رشته های موجود

 ۲)اساتید حق التدریس با مرتبه دانشیار و استاد

۳)استخدام و نقش آفرینی قریب به اتفاق فارق التحصیلان دانشگاه در صنعت و جامعه

۴)امکانات و فضای کارگاهی و آموزشی فراتر از استانداردهای موجود

۵)برنامه ریزی آموزشی دقیق و منعطف و ترم تابستانی فعال

۶) تنوع رشته در تمامی مقاطع تحصیلی

دانشکده پیراپزشکی مقدمه ای برای گسترش تحصیلات تکمیلی

دانشگاه آزاد اسلامی سمنان از دیرباز دارای رشته‌های مامایی و پرستاری از گروه علوم پزشکی بوده است به طوریکه می‌توان این دو رشته را جزو قدیمی‌ترین رشته‌های کشور در این گروه تحصیلی دانست.

رشته‌های مامایی و پرستاری دانشگاه آزاد اسلامی هم اینک از جذاب‌ترین و پر مخاطب‌ترین درشته‌های تحصیلی این دانشگاه محسوب شده که صد البته پذیرش دانشجو در آن‌ها تنها از طریق شرکت در آزمون سراسری و بر اساس محدودیت ظرفیت انجام می‌شود.

از جمله نیاز‌های اولیه این دو رشته وجود آزمایشگاه و کارگاه‌های مجهز و پیشرفته علوم پایه و گروه علوم پزشکی نظیر آزمایشگاه بافت شناسی، ایمینولوژی، انگل شناسی، خون شناسی، اتاق پراتیک و میکروبیولوژی است که دانشگاه آزاد اسلامی سمنان از این حیث بنابر اعلام بازرسان وزارت بهداشت و آموزش پزشکی در شرایطی بسیار مطلوب و رضایت‌بخش قرار دارد. از نکات قابل توجه در گروه علوم پزشکی و رشته‌های مامایی و پرستاری دانشگاه آزاد اسلامی دارابودن مجوز این رشته‌ها از وزارت مطبوع است موضوعی که در مورد بسیاری از دانشگاه‌های مشابه مجوز مربوطه مشروط و موقت می‌باشد. هم اکنون دانشکده پرستاری و مامایی واحد سمنان تنها مرکزی است که از بین صدها واحد مورد ارزیابی ازطرف " هیئت اعتبار سنجی و ارزشیابی وزارت بهداشت و آموزش پزشکی " موفق به اخذ مجوز رشته شده است.

وجود رشته‌های مامایی و پرستاری و نیاز شهرستان سمنان به گسترش علوم پزشکی در این شهر در کنار امکانات و تجهیزات مجهز آزمایشگاهی، توسعه و گسترش این گروه علمی را به خصوص در رشته‌های پیراپزشکی در دستور کار این واحد دانشگاهی قرار داده است. به طوریکه هم‌اکنون رشته های پیراپزشکی در این واحد دانشگاهی در سه مقطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد به 5 رشته افزایش و طرح تاسیس رشته پرمخاطب پرستاری در مقطع کارشناسی ارشد در دست اقدام می‌باشد.

رشته های مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی در مقطع دکترای تخصصی، سلامت و رسانه و همچنین مهندسی پزشکی با گرایش بیوالکتریک در مقطع کارشناسی ارشد علاوه بر رشته‌های مامایی و پرستاری از جمله رشته‌های موجود در دانشگاه آزاد اسلامی را در گروه علوم پزشکی تشکیل می‌دهد.

تجهیزات و آزمایشگاه پرستاری و مامایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان         توانمندی هاو آزمایشگاه های پرستاری و مامایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان       توانمندی هاو آزمایشگاه های پرستاری و مامایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان

توانمندی هاو آزمایشگاه های پرستاری و مامایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان          توانمندی هاو آزمایشگاه های پرستاری و مامایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان      توانمندی هاو آزمایشگاه های پرستاری و مامایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان

پژوهش مکملی برای فراگیری علم

این روزها پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامی جایگاهی خاص یافته است. تغییر مدیریت در دانشگاه آزاد اسلامی مساوی بود با تغییر نگرش، دیدگاه و در نتیجه ماموریت و ماموریت جدید یعنی تحول در پژوهش و عبور از دانشگاه نسل اول، حتی نسل دوم. امروز دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یک دانشگاه نسل سوم به دنبال تامین منابع مالی و کسب درآمد از طریق تبدیل ایده و پژوهش به ثروت و تبدیل شدن به دانشگاه نسل چهارم یعنی دانشگاه کارآفرین است.

دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در کنار اساتید مجرب خود علاوه بر تحصیل و کسب دانش می‌توانند از امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی مجهز این مجموعه بزرگ دانشگاهی برای اجرای پروژه های پژوهشی خود بهره‌مند شوند. و این امتیاز بزرگی است که بسیاری از دانشجویان سایر دانشگاه‌های کشور به دلیل کمبود فضای آموزشی و پژوهشی از آن محروم می‌باشند.

دانشگاه آزاد اسلامی سمنان نیز بر همین اساس تلاش کرده تا با درنظر گرفتن سقف تسهیلات پژوهشی امکان حضور دانشجویان را در این عرصه فراهم نماید. وجود دو مرکز تحقیقات در کنار مرکز رشد واحد‌های فناوری فرصتی مناسب را در اختیار دانشجویان خلاق و صاحب ایده قرار می‌دهد تا در مسیر درست به پرورش ذهن خلاق و ایده‌های فناورانه خود بپردازند.

کارگاه ها و آزمایشگاه ها دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان    کارگاه ها و آزمایشگاه ها دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان      کارگاه ها و آزمایشگاه ها دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان

انجمن‌های علمی و باشگاه پژوهشگران جوان نیز جزو مراکزی هستند که ضمن حمایت از این دانشجویان زمینه کشف و پرورش استعدادهای دانشگاه را فراهم می‌کند.

برخی از امتیازات حوزه پژوهش برای دانشجویانی که در دانشگاه آزاد اسلامی تحصیل می کنند به قرار ذیل می باشد:

۱-حمایت از انجمن های علمی دانشجویی در قالب بازدید سفرهای علمی و کارگاههای علمی-پژوهشی و ....

۲-حمایت مالی از پایان نامه های دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی در صورت استفاده از امکانات دانشگاهی.

۳-حمایت مالی از دانشجویان دارای ایده در قالب مراکز رشد و شرکتهای دانش بنیان.

۴-ایجاد شرایط مناسب برای استفاده از امکانات کارگاهی و آزمایشگاهی.

۵-حمایت مالی از تیم های دانشجویی جهت شرکت در مسابقات علمی-پژوهشی و تشویق آنها در صورت کسب مقام.

۶-تشویق مالی دانشجویان در تولید مقالات علمی به نام واحد سمنان در مجلات داخلی وزارتین (تا سقف ۷۲۰تومان) و مجلات خارجی معتبر ISI (wos) (تا سقف ۲ میلیون تومان) .

۷-تشویق مالی دانشجویان برای ثبت اختراعات بین المللی (تا سقف ۱۰میلیون تومان) و اختراعات داخلی (بیش از ۲ میلیون تومان) در صورت کسب تاییدیه علمی و درج نام واحد سمنان به عنوان مالک حقوقی.

۸-حمایت مالی دانشجویان مقاطع دکتری جهت استفاده از فرصت مطالعاتی و پسا دکترا.

همچنین دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی سمنان می‌توانند در بخش انفورماتیک و IT نیز از خدمات قابل توجهی برخوردار شوند که برخی از این مزایا و خدمات به شرح ذیل است:

۱-پهنای باند اینترنت ۱۶ مگ

۲-امکان اتصال دانشجویان به شبکه اینترنت در بستر وایرلس در دانشکده ها و فضای دانشگاه

۳-ارائه اینترنت رایگان به کلیه دانشجویان(به صورت نامحدود به دانشجویان دکتری)

۴-امکان ارائه اینترنت در خوابگاهها

۵-انتخاب واحد و پرداخت الکترونیکی شهریه

۶-امکان جستجو و رزرو کتاب از کتابخانه بصورت الکترونیکی

۷-استفاده از سایتهای کامپیوتر موجود در دانشگاه جهت استفاده از اینترنت و ... بصورت رایگان

پرداخت شهریه به صورت اقساط و با استفاده از تسهیلات

یکی از مهمترین دغدغه این روزهای خانواده‌ها و داوطلبان ورود به دانشگاه مقوله مالی است. موضوعی که بدون شک نقش مهمی در انتخاب دانشگاه محل تحصیل دارد. با این حال این روزها پرداخت شهریه برای تحصیل در کشور به امری عادی بدل شده است. از مدارس پیش دبستانی گرفته تا مدارس غیر انتفاعی و حتی دولتی با عناوینی نظیر شهریه، هزینه‌های کمک اموزشی، هزینه‌های اوقات فراغت و یا کمک‌های داوطلبانه از متقاضیان تحصیل هزینه دریافت می‌کنند.گرفتن شهریه در دانشگاه‌های پیام نور، غیر انتفاعی، علمی کاربردی و پردیس‌های دولتی نیز کاملا قانونی و رسمی انجام می‌شود. بنابراین انتظار تحصیل رایگان در کشور تقریبا به آرزویی بدل شده که نصیب هر کسی نمی‌شود. در این میان دانشگاه آزاد اسلامی از ابتدای تاسیس برپایه شهریه پرداختی دانشجویان اداره شده و اساس و بنیان مالی خود را بر این مبنا بنیان نهاد. با این حال مشکلات مالی و معیشتی حاکم بر اقشار مختلف جامعه به ویژه اکثریت متوسط همواره جزو دغدغه‌های مسئولین این دانشگاه بوده و هست به طوریکه افزایش سالیانه شهریه پرداختی با حداقل نرخ تورم و در بسیاری موارد حتی کمتر از این نرخ سالانه محاسبه و اعلام می‌گردد. با این حال دانشگاه برنامه های مختلفی را برای تسهیل در پرداخت شهریه همواره در دستور کار معاونت اداری و مالی داشته و دارد. بر این اساس دانشگاه آزاد اسلامی سمنان با در نظر گرفتن حداکثر میزان این تسهیلات تلاش داشته تا در مسیر جلب رضایتمندی دانشجویان و خانواده ای شریف آنان حرکت نماید. تقسیط شهریه، برخورداریاز تخفیفات برابر قانون و دستورالعمل‌های موجود و متناسب با توانمندی مالی دانشگاه، در کنار تخصیص تسهیلات مختلف صندوق رفاه دانشجویی و معرفی به مراکز مالی و حمایتی مرتبط از مهمترین برنامه‌های این دانشگاه در این خصوص طی سال‌های فعالیت بوده است.

مجموعه ورزشی آزادگان نگین دانشگاه آزاد اسلامی سمنان

امروزه توجه به ورزش یکی از مهمترین نیاز‌های اجتماعی در تمامی جوامع بشری محسوب می‌شود. باید توجه کرد ارتقای سلامت و کاهش آمار بیماری‌ها، به المان‌های مختلفی بستگی دارد که یکی از این المان‌ها که در سلامت جسم و روح جامعه تاپیر مستقیم دارد ورزش می‌باشد. بر این اساس دانشگاه‌ها به عنوان پرمخاطب‌ترین نهاد اجتماعی در میان قشر جوانان به عنوان اصلی‌ترین رکن گسترش ورزش همگانی و پایه گذار ورزش قهرمانی محسوب می‌شود. برگزاری مسابقات ورزشی دانشجویی فرصت بسیار خوبی برای شناخت استعدادهای ورزشی و تزریق آن‌ها به سطوح مختلف ورزش قهرمانی نیز به شمار می‌آید که به سادگی از کنار ان نمی‌توان گذشت. دانشگاه‌ها محفل بسیار مناسبی برای پرداختن دانشجویان به مقوله ورزش در ابعاد قهرمانی و همگانی به حساب آمده و می‌توانند نقش مهمی در گسترش ورزش در جامعه ایفا نمایند. ترویج ورزش دانشگاهی زمینه ساز توسعه و ترویج فرهنگ ورزشی و همچنین ورزش عمومی در میان آحاد جامعه به ویژه جوانان شده موچبات شور و نشاط و تحرک در میان دانشجویان و در نهایت تسری آن به کل جامعه را فراهم می کند.

دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین مجموعه دانشگاهی حضوری جهان با درک صحیح از این نیاز اجتماعی با تشکیل معاونت ورزش گام‌هایی مهم و اساسی را در نشر و بسط ورزش در میان دانشجویان برداشته است. برگزاری مسابقات متعدد ورزشی در میان واحد‌های بیشمار دانشگاه، استان‌ها و در نهایت برگزاری المپیاد‌های ورزشی در بیش از 13 رشته ورزشی در دو بخش پسران و دختران تنها بخشی از این فعالیت گسترده به حساب می‌آید. ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز از طریق ساخت، تجهیز و راه‌اندازی مجموعه های ورزشی، حمایت از ورزشکاران قهرمان و مدال‌آور در عرصه ملی و بین المللی و حضور در سطح اول ورزش قهرمانی و لیگ‌های برتر در رشته‌هایی نظیر بسکتبال، تکواندو، تنیس‌روی میز، شمشیر بازی، بدمینتون و بسیاری رشته‌های دیگر بخش دیگری از حرکت روبه جلو و موفقیت آمیز دانشگاه در عرصه ورزش کشور و جهان می‌باشد.

دانشگاه آزاد اسلامی سمنان نیز به عنوان بخشی از بدنه این خانواده بزرگ افتخار دارد تا با در اختیار داشتن بزرگترین مجموعه ورزشی سرپوشیده دانشگاهی در استان سمنان و حضور در عرصه‌های مختلف ورزشی در این بین سهمی از پرورش چوانان این مرزو بوم را به خود اختصاص داده است. در این بین وجود مجموعه فاخر ورزشی آزادگان به عنوان یک زیربنای مورد نیاز در امر ورزش از جمله افتخاراتی است که دانشگاه آزاد اسلامی سمنان به آن می‌بالد.

مجموعه ورزشی سرپوشیده آزادگان به عنوان بزرگترین و مجهز‌ترین مجموعه ورزشی سرپوشیده دانشگاهی در استان سمنان مشتمل بر یک سالن اصلی و 6 سالن فرعی است که قابلیت برگزاری کلیه رشته‌های ورزشی سالنی را دارا می‌باشد.

این مجموعه در سال 1394 و با حضور دکتر میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به طور رسمی افتتاح و در مراسم افتتاحیه میزبان مهمترین رویداد ورزشی دانشجویان پسر دانشگاه در رشته بسکتبال بود. جاییکه سی تیم ورزشی در قالب سه دسته با یکدیگر به رقابتی جذاب و تماشایی پرداختند.

مجموعه ورزشی آزادگان دارای مساحت 6500 متر به تفکیک شامل سالن اصلی به مساحت کلی 1730 متر مربع، سالن کشتی به مساحت 340 متر مربع، سالن تنیس روی میز به مساحت 260 متر مربع، سالن بدمینتون به مساحت 340 متر مربع، سالن بدنسازیبه مساحت 290 متر مربع، سالن رزمی (تیراندازی) به مساحت 570 متر مربع و سالن شطرنج به مساحت 275 متر مربع می‌باشد.

سالن ها با کاربری برگزاری مسابقات مختلف دانشگاهی و باشگاهی، تمرینات تیم‌های دانشجویی و کارمندی و اوقات فراغت می‌باشد. کلیه سالن ها مجهز به سیستم سرمایشی و گرمایشی هواساز می باشند و امکانات صوتی در هر سالن به صورت جداگانه در نظر گرفته شده است.

مجموعه ورزشی آزادگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان  مجموعه ورزشی آزادگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان  مجموعه ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان  مجموعه ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان

  مجموعه ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان  مجموعه ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان  مجموعه ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان  مجموعه ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان   

امکانات آموزشی و اداری:

دانشگاه آزاد اسلامی سمنان هم اکنون در رشته تربیت‌بدنی در سه مقطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد و در دو گرایش فیزیولوژی و مدیریت ورزش، فعال می‌باشد. علاوه بر رشته ذکر شده برگزاری واحد‌های عملی تربیت بدنی یک و دو برای سایر دانشجویان در این مجموعه انجام می‌شود. همچنین مجموعه ورزشی فوق قابلیت برگزاری کلاسهای آموزشی برای کلیه سنین (نونهال، جوانان، بزرگسالان) در کنار برگزاری کلاس‌های مربیگری، داوری و اردوهای آمادگی تیم‌های ورزشی در کلیه رشته های ورزشی سالنی حتی در سطح ملی را دارد.

مجموعه اداری در طبقه هم کف این مجموعه مشتمل بر دو اتاق مجهز به امکاناتی نظیر اینترنت پر سرعت و شبکه دبیرخانه و نمازخانه قرار گرفته است.

امکانات رفاهی:

وجود امکانات خوابگاهی و رفاهی در طبقه دوم بخش اداری، با قابلیت پذیرایی از 60 تا 100 ورزشکار به صورت هم‌زمان از ویژگی های خاص این مجموبه می‌باشد. امکانی که کمبود ان تا پیش از این ورزش استان را به شدت و بارها و بارها آزار داده و حتی میزبانی مسابقات مختلف را از سمنان گرفته بود. در حالی که با راه اندازی و تجهیز این بخش در مجموعه ورزشی آزادگان دانشگاه آزاد اسلامی امروز بسیاری از هیات‌های ورزشی دیگر دغدغه ای برای میزبانی مسابقات نخواهند داشت. این مجموعه دارای 6 اتاق مجهز به تخت، ملحفه، پتو، تلویزیون و یخچال امکان اسکان 60 نفر را فراهم کرده که البته تا 100 نفر قابل افزایش است.

اتاق سرپرست و مربیان ( چهار نفره)، رختکن های مجزا، سرویس های بهداشتی(حمام)، آبدارخانه و سلف در کنار  سیستم سرمایشی و گرمایشی به صورت هواساز از دیگر نکات این مجموعه رفاهی می‌باشد.

دانشجویان دانشگاه ازاد اسلامی سمنان ضمن برخورداری از این امکانات برای صرف اوقات ورزش خود می‌توانند از تسهیلات و امتیازات درنظر گرفته شده برای ورزشکاران نیز برخوردار شوند. امتیازات تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی برای ورزشکاران و دانشجویان ورزشکار به شرح زیر است:  

 1. امکان شرکت در مسابقات ورزشی در رشته مورد علاقه در صورت عضویت در تیم دانشگاه
 2. برگزاری 13 رشته ورزشی نظیر فوتبال، فوتسال، والیبال، هندبال، بسکتبال، مجموعه ورزش‌های رزمی، کشتی‌های آزاد و فرنگی، تنیس روی میز و بدمینتون در دو بخش پسران و دختران دانشجو در سطوح استانی و کشوری
 3. بهره‌مندی از تسهیلات تخفیف شهریه به ازای کسب مقام ورزشی در مسابقات کشوری دانشگاه آزاد اسلامی به قرار مقام نخست 30 درصد، مقام دوم 25 درصد و مقام سوم 20 درصد
 4. بهره‌مندی از تسهیلات تخفیف شهریه به ازای کسب مقام ورزشی در مسابقات استانی دانشگاه آزاد اسلامی به قرار مقام نخست 15 درصد، مقام دوم 10 درصد و مقام سوم 5 درصد
 5. استفاده از امکانات ورزشی بصورت رایگان مثلا سالن بدنسازی وسایر تجهیزات ورزشی
 6. استعدادیابی و معرفی ورزشکاران جهت عضویت در تیم های ورزشی  لیگ برتر دانشگاه
 7. اعزام به مسابقات برون مرزی دانشجویان جهان
 8. درصورت داشتن کارت مربیگیری و داوری استفاده در مسابقات دانشگاه آزاد به عنوان مربی و داور

ذکر این نکته حائز اهمیت است که تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی از مزیتی خاص و بزرگ برخوردار است که می‌تواند ضامن سلامت و ایمنی آینده جامعه را تضمین نماید. تحصیل در کنار خانواده و در رشته دلخواه امکانی است که ضمن ادامه تحصیل فرزند دلبندمان، امکان نظارت و حمایت این عزیزان را برای خانواده‌ها فراهم خواهد کرد. موضوع مهمی که از بسیاری از ناهنجاری‌های اجتماعی و خطرات و تهدیدات ناشی از دوری از خانواده و قرار گرفتن در محیطی با فرهنگی متفاوت آنان را محافظت می‌کند.

امکانات رفاهی، دغدغه‌ همیشگی در مسیر تحصیل

یکی از مهمترین دغدغه‌های دانشجویان در طول دوران تحصیل خدمات رفاهی  است که به طبع حضور در دانشگاه نیازمند به آن می‌باشد. خدماتی نظیر اسکان، ایاب و ذهاب، سلف سرویس، انتشارات و کتابفروشی و تسهیلات مالی را می‌توان از ان جمله برشمرد.

در این خصوص دانشگاه آزاد اسلامی سمنان از دیرباز تلاش کرده است تا با گردآوری مجموعه ای از امکانات مناسب و در خور شان مخاطبین دانشگاه به نحوی مطلوب خدمات‌رسانی نماید.

وجود چهار باب خوابگاه دانشجویی با امکانات کافی به لحاظ فضای فیزیکی امکان اسکان دانشجویان غیر بومی را در محیطی امن فراهم کرده است. با این حال دانشجوی دانشگاه به ویژه دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی به فراخور نیاز به برخورداری از فضایی موقت، زیبا و مطلوب جایگاه ویژه‌ای در این میان دارا هستند.

مهمانسرای دانشگاه آزاد اسلامی واقع در نزدیک‌ترین فاصله مکانی به محل تحصیل با اتاق‌ها و سوییت‌هایی مجهز و مبله با آراستگی مناسب و رسیدگی در خور شان میهمانان علاوه بر سرویس‌دهی به خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی، اساتید و کارکنان میهمان و مدعو، پذیرای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا می‌باشد.

 وجود امکانات رفاهی مورد نیاز در حد امکانات هتلینگ در این مهمانسرا شرایطی را فراهم کرده است که به خوبی پاسخگوی نیاز اسکان موقت دانشجویان را در طول یک یا دو شب در هفته برای این دانشجویان است.

سلف سرویس و بحث کیفیت غذای عرضه شده در دانشگاه یکی دیگر از دغدغه‌های همیشگی فضا‌های دانشگاهی بوده و هست. دانشگاه آزاد اسلامی سمنان از این حیث نیز تمام تلاش خود را برای ارائه خدمات بهینه به کار بسته است. سلف سرویس مکانیزه دانشگاه با دارا بودن سه سالن مجزا امکان پذیرایی هم‌زمان از یک هزار و پانصد مهمان را فراهم کرده است. در این بخش سالن‌های دانشجویی، اساتید و کارکنان، بوفه آزاد و دانشجویان دختر به صورت مجزا و تفکیک شده به خدمات‌رسانی مشغول می‌باشند.

به لحاظ کیفیت نیز با واگذاری امور طبخ و توزیع به بخش خصوصی با استفاده از مواد اولیه مرغوب و نظارت دایم و دقیق توسط کارشناسان حوزه دانشجویی و   فرهنگی امکان ارائه غذایی با کیفیت و مرغوب را در دانشگاه فراهم آورده است. سوبسید در نظر گرفته شده برای این بخش توسط دانشگاه نیز عاملی است تا غذای با کیفیت با قیمتی بسیار مناسب و بر اساس نرخ مصوب دانشجویی در اختیار قرار داشته باشد.

سلف سرویس دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان  دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان   خوابگاه امیرکبیر دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان     دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان

از جمله دیگر خدمات رفاهی دانشگاه آزاد اسلامی سمنان می‌توان به ناوگان حمل و نقلی شهری مستقر در دانشگاه تحت نظارت سازمان اتوبوسرانی شهرداری سمنان و همچنین کتابفروشی، نانوایی، انتشارات و تکثیر اشاره کرد که به خوبی پاسخگوی نیاز دانشجویان مشغول به تحصیل، مخاطبین و مراجعین دانشگاه و دانش‌آموختگان این مجموعه بزرگ آموزش عالی در شهرستان سمنان اشاره کرد.

مرکز مشاوره و هدایت تحصیلی آماده پاسخگویی و مشاوره در زمینه انتخاب رشته تحصیلی و سئوالات شما می باشد.

آدرس: سمنان، میدان امیرکبیر،خوابگاه دانشجویی: تلفن تماس: 33443964 

ثبت نام و انتخاب رشته در سایت:
مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی www.Azmoon.org

شما می توانید با خیال آسوده با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی مرکز آزمون در هریک از رشته های تحصیلی مورد علاقه خود با ارائه مدارک لازم برای ثبت نام اقدام نمائید و تنها پس از گذشت 24 ساعت از زمان تکمیل مدارک در سایت فوق الذکر با مراجعه به دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان نسبت به تکمیل مراحل ثبت نام و تشکیل پرونده آموزشی خود اقدام نمائید.

راهنمای ثبت نام و تشکیل پرونده در مراجعه حضوری به دانشگاه:

داوطلب گرامی ورود به دانشگاه برای ثبت نام در دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان آماده ایم که به سئوالات شما پاسخ دهیم. برای ارتباط با کارشناسان ما کافیست با شماره  09127327282  تماس بگیرید.

پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه آزاد اسلامی سمنان به نشانیwww.semnaniau.ac.ir  می‌باشد.

به امید ایرانی آباد و رویایی آزاد برای فرداهای بهتر

ارتباط با دانشگاه

 • سمنان کیلومتر 5 جاده دامغان تلفن:9-33654040-023
 • رایانامه: info@semnaniau.ac.ir

 

كلمه جايگذين عكس
كلمه جايگزين عكس
كلمه جايگزين عكس
كلمه جايگزين عكس
كلمه جايگزين عكس
كلمه جايگزين عكس
كلمه جايگذين عكس