نام دانشگاه آزاد اسلامی 20 بار در فهرست موسسات برتر جهان قرار گرفت

نسخه مناسب چاپ
نظام رتبه‌بندی «شانگهای» در تازه‌ترین ویرایش خود در سال 2017 نام 12 دانشگاه ایرانی را منتشر کرده است که روی هم رفته 100 بار در زمره مؤسسه‌های برتر آمده اند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی به نقل از خبرگزاری ایسکانیوز ، نظام رتبه‌بندی دانشگاه‌ها بر پایه عملکرد علمی آنها که با نام «شانگهای» شناخته می‌شود در تازه‌ترین ویرایش خود در سال 2017 نام 12 دانشگاه ایرانی را منتشر کرده که روی هم رفته 100 بار در زمره مؤسسه‌های برتر آمده است.

بر اساس این رتبه‌بندی دانشگاه آزاد 20 بار؛ دانشگاه تهران 16 بار؛ دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر و صنعتی شریف هر یک 11 بار؛ دانشگاه علم و صنعت 10 بار؛ دانشگاه تربیت مدرس 9 بار؛ دانشگاه صنعتی اصفهان هشت بار؛ دانشگاه‌های فردوسی مشهد، تبریز و علوم پزشکی تهران هر یک چهار بار؛ دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل دو بار؛ و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یک بار در فهرست مؤسسه‌های برتر در 52 موضوع آمده‌اند.

رتبه‌بندی موضوعی «شانگهای» مؤسسه‌ها را در 52 حوزه موضوعی (شش موضوع در علوم طبیعی، ‌چهار موضوع در علوم زیستی، 22 موضوع در مهندسی، شش موضوع در علوم پزشکی و 14 موضوع در علوم اجتماعی) بر پایه پنج سنجه گوناگون ارزیابی می‌کند.

مؤسسه‌هایی در این نظام ارزیابی شده‌اند که شمار انتشارات آنها از سال 2011 تا 2015 در پایگاه «اینسایت» که تحلیلگر داده‌های نمایه‌نامه «وب آوساینس» است، از 25 تا 200 مقاله بسته به موضوع‌های گوناگون باشد.

شمار انتشارات، تاثیر استنادی نرمال شده، جوایز اعضای هیات علمی، نسبت همکاری‌های علمی جهانی و شمار مقاله‌های یک مؤسسه در نشریه‌های برتر، پنج سنجه کلیدی با وزن‌های گوناگون در رتبه‌بندی «شانگهای» برای ارزیابی به کار می‌روند و داده‌های این نظام از دو پایگاه «اینسایت» و «وب آو ساینس» گردآوری می‌شوند.

روی هم رفته نام بیش از1.400 دانشگاه از 80 کشور با 14.400 تکرار در موضوع‌های گوناگون این فهرست آمده‌اند. همچنین، نام دانشگاه‌های آمریکا 3.857 بار با جایگاه نخست در 32 موضوع تکرار شده و دانشگاه «هاروارد» با برتری در 15 موضوع، بهترین عملکرد را داشته است.

نام دانشگاه‌های چین نیز 1.652 بار تکرار شده و در هشت موضوع در جایگاه‌ نخست هستند و نام دانشگاه‌های انگلستان نیز 1.168 بار آمده است.

فارسی
تگ: 
Share