رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سمنان: تغییر سال مالی موجب برنامه‌ریزی و پیش‌بینی بهتر هزینه‌ها می‌شود

نسخه مناسب چاپ

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان درباره تغییر سال مالی دانشگاه آزاد اسلامی و مزایای آن گفت: تغییر سال مالی موجب برنامه‌ریزی مناسب و پیش‌بینی بهتر هزینه‌ها می‌شود.

عبدالله خالصی‌دوست در گفتگو با خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا، در پاسخ به این سؤال که تغییر سال مالی دانشگاه آزاد اسلامی را چگونه ارزیابی می‌کنید و چه مزایایی دارد، اظهار کرد: این اقدام قطعاً یک سری مزایا دارد و ما هم از پیشنهاددهندگان این تغییر بودیم و معتقد هستیم که سیستم قبلی مشکلات زیادی داشت که با جابه‌جایی سال مالی، بخشی از این مشکلات برطرف می‌شود.

وی افزود: طبیعتاً یک سری ایرادها نیز در طرح جدید وجود دارد؛ چراکه سال مالی تمام سازمان‌ها، سال شمسی است و سال مالی دانشگاه آزاد اسلامی، سال آموزشی شده است و تطابقی با سال مالی دیگر ارگان‌ها ندارد، به همین دلیل ممکن است اشکالاتی در بحث برنامه‌ها و بودجه‌های‌مان به وجود بیاید.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان ادامه داد: اما از طرفی اگر بخواهیم نگاه داخلی داشته باشیم،  از لحاظ سیستم‌های داخلی به نفع ماست؛ چراکه ما درآمدمان مستقل از دانشگاه است و عمده درآمد واحدهای دانشگاهی هم از طریق درآمدهای شهریه‌ای است و واریز شهریه هم در دو نقطه شهریور و بهمن‌ماه هرسال که ورودی داریم، اتفاق می‌افتد؛ بنابراین اگر این امر در دو سال متفاوت بیفتد، مشکل ایجاد می‌کند؛ کما اینکه سال گذشته چنین مشکلی داشتیم.

خالصی‌دوست بیان کرد: حال وقتی سال مالی خود به خود اصلاح شد، طبیعتاً این اشکال از بین می‌رود و مدیریت مالی‌مان قطعاً منظم خواهد شد و به تبع آن برنامه‌ریزی هم بهتر خواهد شد، یعنی می‌توانیم دقیق محاسبه کنیم که چه‌قدر پول در سال آموزشی جدید وارد می‌شود و همین‌طور در سال مالی، چون هر دو با هم منطبق شده‌اند و متناسب با آن هزینه‌های‌مان را هم بهتر پیش‌بینی خواهیم کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان درباره تجمیع درآمدها و مزایای متمرکزشدن آن در سازمان مرکزی تصریح کرد: این موضوع مانند شمشیر دولبه است، طبیعتاً مزایایی دارد که تعدادی از همکاران ما در استان‌های مختلف اعلام کنند که برخی از واحدهای‌شان سودده نبوده و زیان‌ده بوده‌اند و نگرانی از پرداخت حداقل دستمزدهای‌شان دارند؛ این مشکل برطرف شده و این یکی از مزایای تجمیع است.

وی خاطرنشان کرد: اما از طرفی موضوع تجمیع مشکلی که ایجاد می‌کند، بحث کاهش انگیزه‌هاست؛ چراکه قرار بود بخشی از حقوق متغیر بماند؛ اما بخشنامه‌ای که برای افزایش حقوق‌ها آمد، کاملاً فیکس شده است و این انگیزه واحدها برای تلاش بیشتر را کاهش می‌دهد، یعنی وقتی می‌دانند حقوق‌شان را سازمان مرکزی پرداخت می‌کند، طبیعتاً در هزینه‌کرد خیلی دقت نمی‌کنند و ممکن است هزینه‌های واحدها افزایش یابد و این خودش موجب بحران مالی شود.

خالصی‌دوست گفت: آنچه که مسلم است، باید این موضوع تجمیع بینابین باشد، ضمن اینکه حداقل حقوق‌ها را برای همکاران ما تأمین می‌کند، آن انگیزه‌ها نیز باقی بماند؛ اما آن چیزی که تازه اجرا شده است، چنین نیست و باید راهکارهایش را پیدا کنیم. پیشنهاد بنده به مسئولان مالی دانشگاه آزاد اسلامی در سازمان مرکزی این بود که یک حقوق پایه را تعیین کنند و سازمان پرداخت کند و مابقی آن را برعهده واحدها بگذاریم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان افزود: اینکه طبق حکم کارگزینی کارمند، این عدد فیکس باشد و بعد سازمان هم آن را پرداخت کند، این به نظر منطقی نیست. اولاً باید متغیر باشد و ثانیاً در اختیار واحدها باشد تا بر اساس فعالیت افراد و درآمدزایی‌شان آن را پرداخت کنند، این امر خود به خود هم انگیزه را از بین نمی‌برد و هم اینکه آن حداقل‌ها تأمین می‌شود و نگرانی همکاران هم مقداری کاهش پیدا می‌کند.

فارسی
تگ: